JazzBandits

Nápad na založení školní kapely, která by se věnovala jazzu a jemu blízkým žánrům, vymysleli v listopadu roku 2017 učitelka houslí a hudební nauky Marie Zemanová a učitel bicích, zároveň výborný hráč na saxofon, Matouš Hamerník. První zkouška proběhla 25. ledna 2018. Složení kapely bylo: housle, altsaxofon, klávesy, kontrabas, bicí. Později se přidal zpěv. Cvičily se jazzové standarty jako Route 66, Sweet Georgia Brown nebo Fly me to the Moon. Kapela se poprvé veřejně ukázala při příležitosti absolventského koncertu v ZUŠ 18. dubna 2018. Další veřejná hraní brzy následovala – akce jako ZUŠ OPEN, festival Okrouhlické jaro, vernisáž v Dačicích, Street Busking v Jihlavě.

V dalším školním roce se p. uč. Hamerník vzdal vedení souboru a od té doby ho p. uč. Zemanová vede sama. V dubnu roku 2019 se odehrál první celovečerní koncert ve sklepení (v Galerii U Zlatého lva v ZUŠ). Koncert se od té doby pořádá každý rok. Od podzimu roku 2019 kapela používá jméno JazzBandits. Ukázala se například v předvánočním CityParku nebo na velkém pódiu při jihlavských vánočních trzích na Masarykově náměstí. V té době se obsazení rozšířilo o tenorsaxofon a elektrickou kytaru. Kontrabas byl postupně nahrazen baskytarou. Žánrové rozpětí se přestalo omezovat na jazz a swing. Zkoušel se funk, ale třeba i pop-rock.

Koronavirus (a s ním spojené karantény) činnost kapely trochu omezil, nicméně zároveň dal příležitost k tvůrčí činnosti jiného typu. V průběhu školního roku 2020/2021 členové JazzBandits natočili distančně několik videoklipů a CD s 11 písničkami názvané Na dálku, na němž největší zvukařskou práci udělal altsaxofonista kapely Ladislav Kašpárek. Křest CD se mohl uskutečnit již veřejně na venkovním koncertě na Okrouhlíku koncem června 2021.

JazzBandits je tedy školní kapela složená z žáků převážně II. stupně ZUŠ hrající jazz, swing, funk a další žánry. Základ obsazení tvoří saxofonista (či jiný dechař) se zájmem o improvizaci, pohotový klávesák, kterého baví doprovázet podle akordických značek, spolehlivý basák a kreativní bubeník. Vítáme též jiné schopné sólisty (zpěv, housle, elektrická kytara, trumpeta, trombon…). Důležitá je chuť improvizovat a spolupracovat s ostatními v malé partě. Na zkouškách nejen cvičíme, ale často také posloucháme výborné interprety a diskutujeme o naší představě hudebního vyjádření. Na soustředěních a na koncertech si vždycky užijeme spoustu legrace.

Zkoušky máme každé úterý v čase 16:25 – 18:00 ve studiu ve 4. patře.

Facebook: https://www.facebook.com/JazzoviBanditi
Instagram: https://www.instagram.com/jazz.bandits